Четири концерта са кулминацията на проекта „AB ORIENTE LUX - Музика на православния изток”
С четири концерта ще бъде обобщена работата по „AB ORIENTE LUX - Музика на православния изток” - проект, посветен на дългогодишни изследвания в областта на ортодоксалната музика, представящ най-важните творби от всичките й епохи. Автор на проекта, спечелил финансиране от Национален фонд „Култура“ по Културната програма за Българското председателство на Съвета на ЕС, е Българско музикално сдружение с почетен председател академик Васил Казанджиев.
Екип от специалисти, включващ музиколог и богослов, се заема с нелеката задача да се издирят и разчетат старинни ръкописи на песнопения от различни манастири, архиви, фондохранилища, както и да се претворят в съвременни партитури на петолинейна нотация.
Ансамбъл от съвременни църковни певци (псалти) ще изпълни произведения от появата на нотацията - невми в X век (набор от знаци, които се поставят над или под съответния литургичен текст), през оригиналните творби на св. Йоан Кукузел - символ на българската музикална гордост, Атонската и Търновската книжовна школа, до Рилската певческа школа с централна фигура Неофит Рилски.
Новост в проекта е извеждането на непознати музикални примери, които ще прозвучат за първи път. Сред тях е музикален стихирар (богослужебна книга), съхраняван в Атинската национална библиотека, поръчан и завършен в 1367 г., при царуването на цар Иван Александър. Към същата епоха е отнесен и друг важен музикален паметник – Синодикът на цар Борил, чийто препис от Националната библиотека в София е първият нотиран с византийски невми български ръкопис. В дните на Събора във Ферара, редом с многобройните трактати, св. Марк Евгеник – големият богослов на православието, изписва и музикален ръкопис. В този ръкопис от 1438, намиращ се днес като по чудо в София, са съхранени уникални и непубликувани досега творби и на Константин Асен, творец, чиято самоличност поставя много въпроси – велможа във византийския двор, писател-философ и химнограф, произхождащ от фамилията на Асеневци. Проектът предвижда и песнопения и творби от IX до XIX век да бъдат записани и издадени в компактдиск, придружен от луксозно двуезично книжно издание.
Допълнен от четири концерта, проектът ще обобщи богослужебната музика, използвана по българските земи и повлияла развитието на западноевропейската култура в продължение на повече от хилядолетие.
Концертите ще се проведат на следните дати:
9 май – Варна - Градска художествена галерия – 18 ч.
31 май - София - Старинен храм ,,Света София“ – 18 ч.
7 юни – София - храм "Преображение Господне" – 18 ч.
15 юни – София - храм ,, Света Параскева“ – 18 ч.
За повече информация посетете сайта на Българско Музикално Сдружение.